Co je Geocaching...

 
Geocaching (správně by se mělo vyslovovat džiokešing, ale ustálilo se geokešing nebo také zkráceně kešing) považují mnozí zasvěcení za úžasnou hru, díky níž se dostanou do neprobádaných končin a setkají se s mnoha lidmi, kteří s nimi sdílejí stejnou vášeň. Pro některé je to jen zpestření volné chvíle nebo jinak nudné procházky, mnozí geocacheři (v češtině se uchytilo i označení kačer) ale odhalování skrýší povýšili na náplň svého života.

Představte si, že se nemusíte spoléhat na krumpáč a vybledlou pirátskou mapu nebo podobné nesmysly. Jako novodobý lovec pokladů si zasloužíte tu nejmodernější techniku, která se u nás dá v poslední době sehnat za babku. Vyzbrojeni GPS přijímačem si z internetu stáhnete souřadnice, na kterých se nalézá první indicie nebo sám poklad (neboli cache), a vyrazíte do terénu. Jakmile vás přijímač dovede na vyznačené místo, je řada na vás. Musíte se vcítit do myšlení člověka, většinou jiného geocachera, který na místě důmyslně ukryl poklad nebo schoval nápovědu. I když v cachi žádné blýskavé zlaťáky pravděpodobně neobjevíte, nalezené předměty vám nikdy nezkazí radost. O ně tu přece v první řadě nejde. Nálezce má povinnost zapsat na místě objev do takzvaného logbooku, a pak i sladkou výsadu vyměnit jednu z věcí schovaných v cachi za vlastní přinesenou. Z pochopitelných důvodů si nemůžete odnést celou kořist. Co by jinak zbylo pro ostatní?

Cache může mít různou podobu, od malé krabičky na kinofilm přes zavařovací sklenici až po velký kýbl s víkem. Vzhledem k tomu, že vlhko a voda dokážou zničit i ten nejlépe skrytý poklad, měla by být použitá nádoba co nejlépe utěsněná. Existují čtyři mezinárodně uznávané velikosti cachí: micro (nejmenší krabičky, například od léků; nejvíce jich najdete ve městech), small (obsah půl litru až litr), regular (vejde se do nich více než litr) a large (opravdu velké cache, které nemáte šanci přehlédnout).
 

zdroj: www.iabc.cz    


Pokud se chcete dozvědět více, navštivte také české stránky
Encyklopedie Geocachingu